Hapat jetike që duhet ti ndiqni, kur jeni duke drejtuar në mot shumë të keq…

0
343

Moti i keq është rendi i ditës në dimër.

Ja se si të drejtoni makinën tuaj në mënyrë të sigurtë me shi të rëndë dhe kushte të mundshme të përmbytjeve. Dimri krijon rreziqet nga dëbora, akulli dhe kushteve të ngrirjes, të cilat mund të jenë ndër ato më të komplikuarit. Ju keni më shumë gjasa të hasni shi të dendur dhe rrugët e përmbytura kur jeni duke drejtuar makinën tuaj në dimër. Kjo nuk do të thotë se jeta është më e lehtë, edhe pse – në të vërtetë drejtimi i makinës me lagështi mund të jetë më e vështirë se çdo gjë – por këshilla jonë e lartë për të lëvizur në lagështirë është projektuar për t’ju përgatitur, nëse hasni më të keqen.

Gjëja e parë që duhet të pyesni veten është nëse udhëtimi juaj është i nevojshëm? Nëse je në shtëpi dhe di se moti i keq po vjen, a mund të presë udhëtimi juaj? Nëse jeni në punë, a ka ndonjë gjë që mund të bëni për të shtyrë udhëtimin tuaj? Me kaq shumë mundësi të komunikimit në dispozicion, mund të jetë më e zbatueshme për të punuar në shtëpi ose të bëni ndonjë gjë për të ndihmuar në heqjen e drejtimit të makinës në një kohë të keqe. Papritmas gjendeni në shi të rëndë?! Nëse jeni zënë në një mot të keq, ju me të vërtetë duhet të përshtatni mënyrën e te drejtuarit të makinës, dhe jo thjesht të vazhdojni normalisht.

fshirese xhamash

Fshirëset dhe dritat janë mjete jetike në makinën tuaj për të mbajtur të sigurt kur xhami është i lagur. Është e vlefshme që të përshtatni shpejtësinë e fshirëseve përpara ndryshimit të motit, kështu që ata të pastrojnë pamjen tuaj në mënyrë efektive, ndërkohë që është gjithashtu e vlefshme të kontrolloheni që të gjitha dritat tuaja të punojnë dhe të ndryshojnë çdo llambë që mund të ketë probleme. Nëse moti përkeqësohet dhe errësohet pamja, është e nevojshme për të ndezur dritat tuaja, madje edhe në mes të ditës. Edhe nëse mendoni se mund të shihni në mënyrë të përkryer, ndezja e dritave mund t’ju ndihmojë edhe shoferëve të tjerë që t’ju shohin.

drita mjergulle

Dritat e pasme të mjegullës janë paksa çështje problematike. Ato duhet të përdoren vetëm kur shikueshmëria është e kufizuar në mjegull. Sidoqoftë, nëse është e lagur, pamja e ndritshme dhe reflektimi i shkaktuar nga ndriçuesit e pasëm mund të ndriçojnë dritat e frenave, prandaj mendoni me kujdes se a duhet të jenë të ndezur. Ndërsa disa makina automatikisht fikën dritat e mjegullës, gjithmonë është e domosdoshme të kontrolloni se janë fikur kur kushtet nuk i kërkojnë ato.

Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë për të zgjedhur makinën ideale për nevojat tuaja, atëherë mund të lexoni disa ose të gjitha artikujt popullor në këtë blog!

  1. Cilat makina janë të përshtatshme për mbi 3 karrige fëmijësh?
  2. Cilat SUV kanë bagazhin më të madh?
  3. Si duhet të ngasë veturën një grua shtatzënë?

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 2 =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.