40 vjet Mercedes W123 (ose sic njihet në vëndin tonë 240-c)

Mercedes-Benz 240, kujtime të bukura për shumicën e Shqiptarëve.

Bëhen plot 40 vjet që nga dita që Mercedes Benz prezantoi modelin W123 ose sic njihet në vëndin tonë si 240-c. Kjo nuk është thjesht një makinë që ka histori në vetvete por edhe makina me të cilën shumica prej nesh kanë mësuar dhe kanë kujtime të paharrueshme.

Si sot para 40 vjetësh në botën e automobilistikës është prezantuar modeli Mercedes-Benz W123. Një makinë e cila hyri në histori për shumë arsye të ndryshme, që asaj kohe shiteshe si bukë e ngrohtë e sapo dalë nga furra, sa që Mercedes nuk po i përballonte dotë kërkesat e shumta që kishte për këtë model. Nga treguesit e asaj kohe na bëhet e ditur se të gjithë ata qe kishin bler një W123 një vitë më vonë e shisni këtë model po me të njëjtin cmim që e kishin bler atë para një viti si të re. W123 ishte një model pionierë për sigurinë, Gjermanët e kishin ndërtuar këtë model me një kabinë të fortë dhe me hapsir të bollshme për pasagjerët. Në vitin 1982 ju shtuan edhe airbagët ketij modeli duke e bërë edhe më të sigurt si automjet. Prodhimi i Mercedes-Benz W123 u ndalua në vitin 1985 dhe u zëvendësua nga W124. Në total u prodhuan 2.696.915 Mercedes-Benz W123.

Shikim të këndshëm ju uroj, të Videos dhe Fotove nostalgjike për shumë prej nesh për të cilët ka qëne timoni ynë i parë.

 

 

 

 

 

Lini një Përgjigje

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.