Makina që janë me 3 karrige për fëmijë (ose më shumë)

0
349
makine familjare

Shumica e 5-vendëshve tani kanë 2 pjesë metalike në rreshtin e pasëm të vendeve të tyre, të ashtuquajturat Pikat Isofix, ku sipër tyre mund të lidhen karriget për fëmijë.

Nëse keni dy fëmijë të vegjël deri në moshën 12 vjeç, me ligj, transportimi i tyre në makinë duhet të bëhet me karrige për fëmijë.

Por nëse keni më shumë se 2 fëmijë të vegjël? Cilat janë makinat që kanë më shumë se 3 pika Isofix?

Mos shikoni më tej, në këtë artikull ju do të gjeni se cilat makina kanë 3 ose më shumë pika për të lidhur 3 deri në 5 karrige për fëmijë mbi to!

Fillojmë me më të njohurat dhe ndjekim listën e plotë!

Audi Q2
Pikat Isofix: 3 (dy të pasme dhe një para)

audi q2

I pari kompakt SUV i Audi-t është një nga zgjedhjet më të njohura të familjeve moderne, me një pamje dinamike, kabinën premium dhe motorët ekonomikë.

Pra, nëse ju jeni me shume fëmijë, në vendet e pasme të Audi Q2 është e mundur për tu përshtatur 2 karrige fëmijësh dhe një tjetër përpara, me kursht çaktivizimin e airbagut te pasagjerit.

BMW 2 Series Active Tourer / Gran Tourer
Pikat Isofix: 3 (dy të pasme dhe një para)

bmw-2-series

Ideja e një front-wheel drive MPV me markë BMW mund të ketë mërzitur adhuruesit e markës, por BMW-ja polimorfike është një nga zgjedhjet më me klas në këtë kategori. Të dy versionet e modelit, “Active Tourer” i vogël dhe Gran Tourer me 7 vende, mund të pranojnë deri në 3 karrige për fëmijë dhe “t’ju zgjidhin” duart për lëvizjen e fëmijëve tuaj!

Citroen C4 Picasso / Grand C4 Picasso
Pikat Isofix: 3 (të gjithë në rreshtin e dytë të vendeve)

picasso

Vendosja e 3 karrigeve për fëmijë në një rresht, për shumicën e prindërve, është një çështje e madhe! Kjo është arsyeja pse Citroen C4 Picasso (dhe gjithashtu Grand C4 Picasso) është aq popullor për familjet me shumë fëmijë. Në vendet e pasme ka 3 pika lidhëse Isofix, ndërsa në Gran C4 më të madhe ka një rresht të tretë të sediljeve me 2 vende shtesë!

Ford S-Max
Pikat Isofix: 3 (të gjithë në rreshtin e dytë të vendeve)

s-max

Një zgjedhje që gjithmonë është kërkuar nga prindërit (kryesisht baballarët) të cilët kanë nevojë për një MPV praktike, por nuk janë dakord me performancën modeste të vozitjes që zakonisht ofrohen. 3 pikat lidhëse ISOFIX vendosur në rreshtin e mesëm të vendeve te Ford S-Max, ju mund të ndjeheni të sigurt se fëmijët tuaj do të jenë rehat dhe të sigurt në vendet e tyre.

Peugeot 3008
Pikat Isofix: 3 (dy të pasme dhe një para)

peugeot-3008

Peugeot 3008 me paraqitjen e tij të parë e bëri të qartë se ai erdhi për të kërkuar fronin nga Crossover-at përkatës japonez, si Nissan Qashqai! Peugeot 3008 qëndron me pamjen dinamike, pajisjet teknologjike dhe kabinën praktike, duke përfshirë 3 pikat e lidhjes Isofix, 2 në vendet e pasme dhe një në vendin e pasagjerit para!

Renault Twingo
Pikat Isofix: 3 (dy të pasme dhe një para)

renault twingo

Kush tha se makinat e qytetit nuk janë praktike sa i përket detyrimeve familjare? Në Renault Twingo e re që ju mund të vendosni dy karrige fëmijësh në rreshtin mbrapa, dhe në qoftë se ju zgjidhni për pajisjet paketën «seat pack» shtesë, atëherë ju merrni një pikë shtesë ISOFIX në sediljen para!

Opel Insignia Grand Sport/Sport Tourer
Pikat Isofix: 3 (të gjitha në rreshtin e dytë të vendeve)

Opel-Insignia-Grand-Sport

Opeli me Insignia Grand Sport dhe Sport Tourer të ri ofron gjithçka që ka nevojë për një familje moderne në një, pa dyshim, shumë rezultat tërheqës! Dallimet e Insignia e re në krahasim me modelin e vjetër janë shumë, por ajo që na intereson në këtë rast është shtimi i 3 pikave metalike lidhëse që e bëjnë të lehtë instalimin e tre karrigeve për fëmijë në kabinën e pasme!

Volkswagen Touran
Pikat Isofix: 5 (në rreshtin e dytë dhe të tretë të vendeve)

VW-Touran

Volkswagen Touran edhe pse më i vogël në madhësi sesa Sharani që është në listën tonë ofron 3 pika standarte ISOFIX, dhe opsionale ju mund të shtoni 2 të tjera në kabinën 7-vendëshe, dmth 5 vende për fëmijë! Për shumë familje, ky tipar Touran e kthen atë në një nga MPV-të më të mira 7-vendësh që mund të blihen sot.

Volkswagen Sharan
Pikat Isofix: 5 (në rreshtin e dytë dhe të tretë të vendeve)

vw-sharan

Makina më e fundit në listën tonë është Volkswagen Sharan, një MPV me 7 vende që ndan pikërisht platformën e njëjtë si SEAT Alhambra. Në të dy makinat do të gjeni 5 pikat e lidhjes për karrige fëmijësh në rreshtin e mezit dhe të fundit të sediljeve!

Këshillë! Kur shkoni për të blerë një makinë të përdorur ose të re, pyesni drejtpërsëdrejti dhe në mënyrë specifike nëse mundet të marrë 3 ose më shumë karrige për fëmijë. Nuk kanë të gjitha makinat e mëdha vende Isofix.

Të gjitha variantet e mundshme…

Audi… (kontrolloni në Tregun Online)

 • A3
 • A4
 • A7
 • A8
 • Q2
 • Q7

BMW… (kontrolloni në Tregun Online)

 • 2 Active Tourer
 • 2 Gran Tourer
 • X1

Citroen… (kontrolloni në Tregun Online)

 • C4 Picasso
 • C4 Grand Picasso

Ford… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Galaxy
 • S-MAX

Honda…  (kontrolloni në Tregun Online)

 • CRV

Hyundai… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Santa Fe

Land Rover… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Discovery

Mercedes-Benz… (kontrolloni në Tregun Online)

 • E-Class
 • V-Class

Opel… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Astra
 • Insignia Grand Sport/Sports Tourer

Peugeot… (kontrolloni në Tregun Online)

 • 3008
 • 5008

Renault… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Grand Scenic
 • Scenic
 • Twingo

SEAT… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Alhambra

Skoda… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Kodiaq
 • Superb

Volkswagen… (kontrolloni në Tregun Online)

 • Sharan
 • Touran

Volvo… (kontrolloni në Tregun Online)

 • S90
 • V90
 • XC90

Kërkoni, krahasoni, blini makinën tuaj në Tregun Nr*1 Online në Shqip!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 11 =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.