100 vjet më parë kërkuan nga Artistët që të pikturojnë botën e viteve 2000. Këto ishin rezultatet

0
69

Seria «En L’An 2000» është një seri pikturash krijuar nga JeanMarc Cote dhe artistë të tjerë francezë para rreth 100 vjetësh. Qëllimi i tyre ishte të pikturonin se si e imagjinonin jetën në vitin 2000. Sipas Public Domain Review, disa prej veprave janë krijuar në vitin 1899 (për Ekspozitën Botërore të mbajtur në Paris në vitin 1900) dhe disa të tjera në vitin 1900, 1901 dhe në vitin 1910. Disa prej tyre u shfaqën në kartolina të kohës dhe në kuti cigaresh dhe purosh. Ka të paktën 87 piktura të tilla qe dolen ne drite erdhi për dekada më vonë, kur shkrimtari Isaac Asimov i ka përfshirë në librin i tij, «A Nineteenth Century Vision of the Year 2000». Interesant është fakti se në shumë prej këtyre imazheve artistët goditën në shenjë… Screenshot_1 Screenshot_2 Screenshot_3 Screenshot_4 Screenshot_5 Screenshot_6 Screenshot_7 Screenshot_8 Screenshot_9 Screenshot_10 Screenshot_11 Screenshot_12 Screenshot_13 Screenshot_14 Screenshot_15 Screenshot_16 Screenshot_17 Screenshot_18 Screenshot_19 Screenshot_20 Screenshot_21 Screenshot_22 Screenshot_23 Screenshot_24

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + five =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.