Si ti jepni makines ne balte?

0
475

Nes juve ju duhet ti jepni makines mbi nje terren me balte,juve e din shume mire se mund te jete e lehte qe te ngecni.

Per kete arsye perdorni disa nga keto keshilla:

Jepini makines me ngadale! Ju keni me pak te ngjare qe te xhironi gomat dhe te ngecni nese i jepni makines me ngadale. Provoni ne marsh te vogel duke e shtypur pak pedalen e gazit.

Kurre mos e shtypni fort pedalen e gazit! Nese ju jeni duke humbur qendrimin e makines, ose hiqni kemben nga pedalja e gazit ose mbajeni ate te shtypur ne nje menyre te njetrajtshme. Asgje tjeter nuk do t’ju beje qe te ngecni me shpejtesi sesa sforcimi i motorit duke i dhene gaz,qe do te beje gomat qe te xhirojne dhe te futen me thelle ne balte.

Nese ju keni nje makine te zakonshme me diferencial mbrapa, vendosni ca peshe ne aksin e mbrapsem te makines (ne bagazh).
Guret, druret jane shume te mire si peshe dhe mund t’ju vijne ne ndihme nese ju ngecni.

Jepini makines mbi vendet e larta dhe jo ne kanalet ku kane kaluar me pare makinat e tjera. Vendet ku kane kaluar makinat me pare jane me te uleta dhe me te lageshta, gje e cila i ben ato dhe me te rreshqitshme,

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × one =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.