Mercedes-Benz… Me GLE në Shqipëri…

0
136

Mercedes-Benz… Me GLE në Shqipëri…

Shqipëria nuk është një vend i përshtatshëm për prezantimin gazetaresk të automobilave për shkak të rrugëve të këqija dhe prapambetjes në fushën e sigurisë rrugore. Por Shqipëria ka disa rrugë për automjetet 4×4 dhe Mercedes ka gjetur një rrugë në vendin tonë për të treguar aftësitë e modelit GLE 500 e 4MATIC OFF ROAD. Specialisti i Mercedes në roading off, Gunter Holzmann, na tregon një udhëtim me distancë prej 80 KM në Luginën e Shushicës në pjesën jugore të Shqiperise. Modeli GLE 500 e 4MATIC përshkon terrene me veshtirësi mesatare dhe në terrene me vështirësi të madhaja madje edhe në lumenj, ku gjatë kalimit të këtyre terreneve Holzmann ka ngritur lartësinë e makinës me 6 cm për të kaluar më lehtë. I pajisur me teknologjinë Plug-in hybrid, foristrada luksoze e Mercedes mbart një motorr 3.0L V6 benzinë me 333 Kuaj Fuqi gjithashtu është e pajisur edhe me një motorr elektrik me 116 PS. Fuqia e kombinuar arrin 442 PS për këtë model. Duke përdorur motorrin elektrik gjatë udhëtimit në këto terrene me një shpejtësi deri në 130 km/h ky model ka arritur të bëj 30 KM. Mercedes pohon se konsumi me cikël të kombinuar do të jetë 3,3 lt /100KM dhe emetimet do të jenë vetëm 78 g / km.

 

Mercedes-Benz… Me GLE në Shqipëri…VIDEO

 

Lini një Përgjigje

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.