Makinat më të shtrenjta në botë

0
1463
Maybach Exelero, 8 milionë euro

Lista nuk përfshin 8-milionë-euroshen Maybach Exelero, më të shtrenjtën absolute, për shkak se është bërë në vitin 2004 dhe nuk u krijua si model prodhimi, por krijim unik. As makina si La Ferrari FXX-K, që është bërë vetëm për pista.

Më poshtë janë të renditura 7 makinat më të shtrenjta që vihen në prodhim e që mund të blihen në vitin 2016, si dhe që kanë leje për të qarkulluar në rrugë.

 

2.5 milionë – Bugatti Chiron
2.5 milionë – Bugatti Chiron
Bugatti Chiron ia kaloi edhe Veyronit me 1500 kuaj fuqi, shpejtësi 420 km/orë, dhe që kap 96 km/orë në 2.5 sekonda.
Bugatti Chiron ia kaloi edhe Veyronit me 1500 kuaj fuqi, shpejtësi 420 km/orë, dhe që kap 96 km/orë në 2.5 sekonda.
ferrari
2.5 milionë – Ferrari F60 America, në vendin e 6-të
Me F60 America, Ferrari festoi 60-vjetorin e hapjes në Amerikë duke prodhuar 10 modele të tilla, me dekor patriotik amerikan.
Me F60 America, Ferrari festoi 60-vjetorin e hapjes në Amerikë duke prodhuar 10 modele të tilla, me dekor patriotik amerikan.
2.6 milionë – Pagani Huayra BC në vendin e 5-të
2.6 milionë – Pagani Huayra BC në vendin e 5-të
Pagani Huayra BC ka shitur rreth 100 të tilla deri tani, makina me motor V12 nga Mercedes-AMG.
Pagani Huayra BC ka shitur rreth 100 të tilla deri tani, makina me motor V12 nga Mercedes-AMG.
autobox-makina-ne-shitje
3.4 milionë dollarë – Limited Edition Bugatti Veyron nga Mansory Vivere në vendin e 4-t
Limited Edition Bugatti Veyron nga Mansory Vivere ka 1200 kuaj fuqi, trup me fibra karboni dhe shpejtësi 408.7 km/orë.
Limited Edition Bugatti Veyron nga Mansory Vivere ka 1200 kuaj fuqi, trup me fibra karboni dhe shpejtësi 408.7 km/orë.
3.4 milionë dollarë – W Motors Lykan Hypersport në vendin e tretë
3.4 milionë dollarë – W Motors Lykan Hypersport në vendin e tretë
Lykan Hypersport shihet në filmin Fast and Furious 7, e vetmja që vjen nga Lindja e Mesme, Libani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
Lykan Hypersport shihet në filmin Fast and Furious 7, e vetmja që vjen nga Lindja e Mesme, Libani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
4.5 milionë dollarë – Lamborghini Veneno, e dyta më e shtrenjtë në botë
4.5 milionë dollarë – Lamborghini Veneno, e dyta më e shtrenjtë në botë
"Veneno", me 1004 kuaj fuqi, veshur me fibra karboni e pluhur diamanti, modifikimi i "Aventador" për 50 vjetorin e Lamborghinit.
“Veneno”, me 1004 kuaj fuqi, veshur me fibra karboni e pluhur diamanti, modifikimi i “Aventador” për 50 vjetorin e Lamborghinit.
4.8 milionë dollarë. Koenigsegg CCXR Trevita. Makina suedeze, më e shtrenjta në botë.
4.8 milionë dollarë. Koenigsegg CCXR Trevita. Makina suedeze, më e shtrenjta në botë.
Koenigsegg CCXR Trevita, e para makinë e bërë me fibër karboni të bardhë, që shkëlqen si diamant.
Koenigsegg CCXR Trevita, e para makinë e bërë me fibër karboni të bardhë, që shkëlqen si diamant.
Boksieri amerikan Floyd Mayweather ka një prej shumë pak Koenigsegg CCXR Trevita. Flitet që janë vetëm dy.
Boksieri amerikan Floyd Mayweather ka një prej shumë pak Koenigsegg CCXR Trevita. Flitet që janë vetëm dy.


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − eight =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.