Makina Italiane më e fuqishme deri më sot

0
398

Makina sportive italiane me 1000 kuaj fuqi u paraqit në panairin e makinave të Torinos, e deri tani ka bërë vetëm 25 modele.

Mazzanti Evantra Millecavalli është më e fuqishmja makinë që ka dalë nga Italia, duke ia kaluar edhe Ferrarit me “LaFerrari”, që ka 950 kuaj fuqi.

Motori 7200 kubikësh “twin-turbo” V8 kap 96.5 km/orë për 2.7 sekonda, dhe shkon deri në 402 km/orë shpejtësi.

Makina 1.3 tonëshe ka 6 marshe shpejtësie, trup me çelik e fibër karboni, rrota OZ-Racing me goma Pirelli Trofeo R.

Sistemi i frenimit bën që nga 300 km/orë të ndalojë në vend brenda 7 sekondave.


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − ten =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.