Dini si të blini një makinë ?

0
184

Çfarë shihni para se të bleni makinën tuaj? Vini në funksion logjikën, apo fiton entuziazmi? Cilat janë gjërat e para që ju shikoni në një model makine?

Objektivisht ka disa parametra që luajnë një rol udhëheqës para blerjes dhe ndryshojnë nga kategoria në kategori.

Në automjetet e qytetit zakonisht duhet të shikoni: – Çmimi i blerjes – Fleksibiliteti – madhësia – sa praktike është – Konsumi.

Në automjetet familjare: – Konsumi – Sjellja në rrugë- siguria – Hapësira – sa praktike është – Shpenzimet e përdorimit.

Në automjetet Sport: – Shërbimi – frenat – kuaj/fuqi – Sjellja në rrugë – ndjesia e timonit – Pamja.

Për sa thamë më sipër nuk do të thotë se nuk merrni në konsideratë edhe faktorë të tjerë para se të bleni një automjet. Çmimi është padyshim faktori kryesor që ndikon në rezultatin. Përvec këtyre një shembull tjetër është psh… disa i kushtojnë vëmendje dhe emrit dhe besueshmërisë që ka. Ka disa që janë besnik ndaj një marke, dmth Honda, Mercedes, Toyota etj. Gjithashtu, ka nga ata që duan teknologjitë më të përparuara, pa marrë parasysh koston shtesë.

Po ju si mendoni? Ju duket ekstreme lista më sipër, apo keni listën tuaj të prioriteteve, “ngjyrën” tuaj të preferuar. Cilat janë gjërat e para që ju shikoni para se të bleni makinë?

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.