Njihuni me motoçikletën e së ardhmes BMW Motorrad VISION NEXT 100

0
132
BMW

Veturat mund të kenë avantazhe dhe edhe më shumë tipare të sigurisë, për parandalimin e lëndimeve të njerëzve gjatë aksidenteve se sa motoçikletat e tanishme.

Por, BMW në 30 vjetët e ardhshme planifikon ta ndryshojë këtë, derisa e ka shpalosur idenë e saj të parë për një motoçikletë të pandalshme që quajtur Motorrad Vision Next 100.

Koncepti i motoçikletës përfshin sisteme aktive të sigurisë të cilat, sipas kompanisë së BMW, do të eliminojë nevojën për veshmbathje nga lëkura e edhe të helmetës.

Motorrad Vision Next 100 është koncepti më i ri nga BMW Group i cili ka për qëllim që të shfaqë 100 vitet e ardhshme të makinave të kompanisë, transmeton koha.net.

Për konceptin Motorrad, BMW parashikon një sistem i cili vetë drejton motoçikletën, kur ndalet apo është duke lëvizur, me të cilin kjo kompani thotë se do ta bëjë motoçikletën më të shkathtë e më të lehtë për t’u manovruar.

Shoferët e Motorrad Vision Next 100, do të veshin një maskë speciale e cila do t’i mbrojë nga era, por gjithashtu do t’u tregojë informacione të dobishme, ngjashëm me syzat e mençura Google Glass, që edhe të telefonojnë e të marrin komanda me lëvizje të syve.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + 8 =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.