E dini prejardhjen e numrit 911 te Porsche? (Video)

0
175
porsche 911

Përgjigje për një nga pyetjet më të njohura në lidhje me historinë e një prej makinave sportive më të njohura në histori e ka dhënë kompania gjermane.

911 është ndoshta makina më emblematike dhe më e famshme sportive. Së pari u shfaq në vitin 1963, por fillimisht u quajt 901.

Porsche në fillim prodhoi 82 kopje të modelit, por vetëm pak para se ta ekspozonte në Ekspozitën e Parisit ka marrë një letër nga Peugeot, e cila e informoi atë se kishte regjistruar e para të drejtat me tre shifra dhe një zero në mes.

Porsche nuk mund të bënte asgjë dhe kështu vendosi të shtonte numrin një duke shkruar 911.

Nëse jeni të interesuar për të blerë Porsche klikoni <Këtu>.

Lini një Përgjigje

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.