Shpikja: Me 2 litra karburant mund të përshkoni 100 km rrugë

0
734

Makina juaj harxhon shumë karburant? Tashmë është bërë shpikja më e re e cila ju ndihmon që të kurseni para, pasi vetëm me 2 litra karburant ju mund të përshkruani 100km rrugë.

Shpikja e quajtur “Neë Global Traction” është një sistem i zbuluar në Itali i cili të mundëson që vetëm me 2 litra karburant të përshkosh 100 km rrugë.

Ja sesi funksionin sistemi i ri për të cilin asnjë prodhues makine nuk kishte menduar më parë dhe që askush nuk flet.

Kjo metodë konsiston thjesht në zhvendosjen e rrotës nga qendra në periferi me qëllimin për të arritur të njëjtin rezultat por me më pak sforco dhe një motor i cili sa më pak sforcohet aq më pak konsumohet.

Siç duket edhe nga video, nëse provon të lëvizësh një makinë duke përdorur vetëm forcën e dorës, arrihet të ushtrohet forcë në periferi dhe jo vetëm në qendër të rrotës.

Kjo ide u praktikua fillimisht nga italiani Leonardo Grieco së bashku me një mekanik të cilët instaluan në rrotën e një makine një mjet që tërhiqte rrotën deri në periferi të qendrës.

Me këtë metodë të tërheqjes së rrotës makina përshpejton duke shpenzuar shumë pak . Ky mekanizëm shumë lehtë mund të instalohet në makina pa u modifikuar asgjë.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + fifteen =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.