Eshte ndertuar nje emer qe i perket vetem atij ne logjistike dhe tashme ajo prezanton gjeneraten e se ardhmes se furgonave qe mbajne ngarkesa me vizion van. Vizion Van eshte sigurisht elektrik, me nje bateri mjaft te mire qe mund te rezistoje per rreth 270 km dhe eshte perfekte per nje dite me shume km rruge. Eshte si nje tren qe mund ta ngasesh dhe nuk lejohet te kaloje ne zonat me gaz apo qe mund te ndodhin shperthime, ka dy drone lart ne cati. Dritat qe ka ky mjet van lajmerojne kur dronet po fillojn te fiken ose kur mjeti duhet te ndaloje per ndonje dorezim. Furgoni permban nje bombel me vrime e cila ndihmon ne nxjerrjen e mallit dhe ka ne terminal kompjuter i cili jep informacionet e duhura per shoferin. Dronet fluturojne automatikisht sipas te dhenave te regjistruara ne sistem dhe dorezojne deri ne 2kg mall, ne nje diameter rreth 10km.

Duke folur per shoferin, qellimin e tij ose i saj eshte vetem dorezimi i mallit tek njerezit e tjere. Nuk ka kontrolle ne kabine, vetem drita LED dhe nje pult i mbuluar me informacione logjistike. Nuk ekziston nje leve edhe ne rast se shoferi ka nevoje per te marre kontrollin. Kjo eshte e ardhmja e logjistikes nje minimizim i plote i elementit njerezor… nuk duhet te kete me gabime njerezore… ne te gjitha duket sikur Mercedez-Benz eshte duke u perpjekur te eleminoje njeriun ne teresi, fatmiresisht ka ende nje rol per ne, cantat e mishit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + fifteen =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.