Kamioni elektrik i Mercedesit, gati për rrugë (Foto)

0
299
mercedes

I prezantuar si koncept vitin e shkuar në panairin IAA në Hanover, kamioni i Mercedesit Urban eTruck pritet të vijë si model i prodhuar gjatë muajve të ardhshëm.

Njoftimi erdhi nga Mercedes-Benz Trucks dhe plani është që të prodhohen rreth 20 modele, të “kamionit të parë të rëndë tërësisht elektrik”.

Linja e parë e modeleve të prodhuara do të dalë në Evropë, në më pak se 12 muaj.

Urban eTruck nëse mbushet maksimalisht deri 12.8 tonë në total do të peshojë 25 tonë.

Ai ka bateri masive me kapacitet 212 kilovatë për orë, mjaftueshëm për të kaluar 200 kilometra distancë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − thirteen =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.