Si ta ndërroni shpejt e lehtë gomën e makinës

0
172

Drejtuesit e makinave duhet të jenë në gjendje që dhe të riparojnë në mënyrë të shpejtë gomat e rëna në rrugë ose ndonjë problem  tjetër që mund të ketë automjeti gjatë një udhëtimi. Goma është një shërbim që duhet të bëhet kujdes sidomos nëse nisemi në rrugë të gjatë. Për së pari kontrolloni gomën rezervë se a është e fryrë. Tërhiqni frenat e dorës, vendosni ndërruesin në shpejtësinë e parë dhe ngriheni pak makinën me ngritëse. Nëse toka është e butë, nën pajisjen për ngritje vendosni një pjesë të dërrasës apo ndonjë copë të hekurit. Largojeni kapakun e rrotave dhe çlironi dadot. Pas kësaj ngriheni makinën shumë lart që të mund ta hiqni rrotën pa problem dhe ta ndërroni me ndonjë rezervë. Dadot shtrëngoini pak, lëshojeni veturën derisa të mos e prekë tokën dhe pastaj forcojini deri në fund, dhe këtë jo sipas rendit po në kryq.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 2 =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.