Audi është duke përgatitur një makinë të vogël qyteti.

0
78
Audi

Audi, sipas raporteve të reja, po përgatit një makinë të vogël qyteti për të konkuruar Mini Cooper dhe Fiat 500. Prototipi i makinës do të zbulohet në ekspozitën e Parisit në shtator 2016, me modelin që do të dali në prodhimit në 2020 dhe do jetë i disponueshëm në dy dyer dhe versionin me katër dyer. Ndërtimi do të bëhet në platformën MQB dhe do të ofrohet me dy motorë tre-cilindërsh, një motor benzine 110 hp dhe një motor nafte 100 hp. Gjithashtu, shqyrtohet dhe një version elektrik që do të japë ose 60 kW (82 hp) ose 90 kW (122 hp), duke pasur autonomi mbi 200 km.

vw-changsa-plant-china-0

Në lidhje me këtë, Grupi VW inauguroi fabrikën e saj të re në qytetin e Changsha, Kinë. Kjo është fabrika e 119 e kolosit gjerman në botë, dhe e 20 në Kinë, dhe në këtë do të prodhohen modelet e VW dhe Skoda. Ajo ka kapacitet prodhues prej 300.000 makina në vit, duke punësuar 4,000 njerëz. Fabrika është pjesë e investimit prej 22 miliardë euro të cilat do të bëjnë Gjermanët deri në 2019.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.