Modelet kanditat për Makinën Botërore të Vitit.

0
48

Më 2 prill, në ekspozitën e New York, do të shpallen fituesit e World Car Awards. Tashmë janë bërë të njohur finalistët në kategoritë World Car of the Year, World Luxury Car, World Performance Car, pas votimit të 75 gazetarëve të automobilave.

Makinat kandidate për World Car of the Year (WCOTY) janë në rend alfabetik:
 • BMW 2 Series Active Tourer
 • Citroen C4 Cactus
 • Ford Mustang
 • Hyundai Genesis
 • Jeep Renegade
 • Mazda2
 • Mercedes-Benz C-Class
 • MINI 5????/MINI 3????
 • Nissan Qashqai
 • Volkswagen Passat

Fitues në 2014 ishte Audi A3.

Për kategorinë World Luxury Car, dhjetë finalistët janë:
 • BMW i8
 • BMW X6
 • Cadillac ATS Coupe
 • Cadillac Escalade / ESV
 • Kia K900
 • Lexus NX
 • Lexus RC
 • Lincoln MKC
 • Mercedes-Benz S Coupe
 • Range Rover Autobiography Black LWB
Për kategorinë World Performance Car janë:
 • Audi S1
 • Audi S3
 • Audi TT / TTS
 • Bentley Continental GT Speed
 • BMW M4 Coupe / M3
 • Sedan Corvette Z06
 • Dodge Challenger SRT
 • Hellcat Jaguar F-TYPE R Coupe
 • Lexus RC-F
 • Mercedes-Benz AMG GT

Komisione të ndryshme propozojnë kandidat për World Green Car

 • BMW i8,
 • Hyundai ix35 / Tucson Fuel Cell,
 • Kia Soul EV,
 • Volvo XC90 T8 Twin Engine,
 • Volkswagen Golf GTE

dhe World Car Design

 • BMW 2 Series Active Tourer,
 • Citroen C4 Cactus,
 • Mercedes-Benz C-Class,
 • Porsche Macan,
 • Volvo XC90.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + seven =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.