Shfaqjen më bindëse deri më sot për udhëtimin tonë në të ardhmen, e jep Nissan nëpërmjet IDS. Prototipi mbresëlënës kishte premierën e tij botërore në ekspoziten e Tokios dhe është tashmë objekt diskutimi në mbarë botën. Kompania japoneze ka në plan për të sjellë teknologjinë e ngarjes autonome në automjete deri në vitin 2020. Sipas asaj që “dëshmon” koncepti IDS, kalimi nga sistemi i kontrollit të automjeteve nga ana e shoferit në atë të ngarjes autonome do të jetë i lehtë dhe i sigurtë. Makina e së ardhmes do të na mbajë plotësisht të lidhur me familjen, miqtë dhe punën tonë, do të kontrollohet përmes telefonit tonë celular dhe bateritë do të karikohen në lëvizje kur makina kalon mbi korsi të pajisura posaçërisht për karikim me sisteme wireles. Megjithatë pyetja është nëse gradualisht do të humbasim kënaqësinë e ngarjes së makinës. Video e mëposhtme është … ushqim për të menduar.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 − one =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.