Zbulimi i Ferrari 488 GTB

0
61
ferrari

Marka italiane ka bërë publike fotot e para dhe detajet e versionit të avancuar turbo të 458 Italia.

Duke mohuar thashethemet, Ferrari ka zgjedhur një qëndrim krejtësisht të ndryshëm për emrin e modelit që zëvendëson 458 Italia. Posaçërisht, “488” si rezultat i kapacitetit të çdo cilindri (488 cc), ndërsa GTB nga fjalët «Gran Turismo Berlinetta». Këtu duhet të themi se 488 GTB është modeli i dytë i Ferrari me motor turbo (i pari ishte California T) dhe gjendet një rritje të lehtë e kapaciteteve V8 ( 3,902 cc nga 3,855 ) shoqëruar me kamje automatike dual-freksion dhe shtatë marshe.

V8 i ri turbo jep 670 PS në 8,000 rpm dhe 77,5 kgm në 3,000 rpm dhe është qartësisht më i fortë se V8 i mëparshëm atmosferik i 458 Italia me 570 PS, si edhe nga turbo e California T. Në fakt, 488 GTB bën xhiro në pistën e Fiorano, në vetëm  1’23 ”,  më  saktësisht na jep,  nga 0-100 km / h në 3,0 sec, dhe nga 0-200 km/h  në 8,4 sek dhe shpejtësi maksimale gati 333 km/h!

Nga paraqitja 488 GTB ruan pamje të gjerë dhe të mprehtë si 458 Italia, por ndryshimin e bëjnë hapësirat e ajrimit më të mëdha. Aerodinamik përgjithësisht e përmirësuar dhe shumë ndihmesa të tjera që përmirësojnë ngarkesën e gjeneruar vertikale deri në 50% (krahasuar me 458 Italia). Kurse nga pamja e brendshme ajo nuk ndryshon shumë nga Ferrari klasik.

Ferrari i ri 488 GTB do bëjë premierë në sallonin e Gjenevës, duke filluar prej muajit mars dhe në shtator në Frankfurt pritet të ndiqni versionin Spider.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − seventeen =