“Bugatti Chiron” me 1.500 kuaj fuqi, deri 450 km/h

0
363

“Bugatti Chiron” me 1.500 kuaj fuqi, deri 450 km/h

Është një ndjenjë e përjetshme që kur “Bugatti Veyron” ka bërë një lloj pirgu si vetura më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë. Janë parë edhe simpatitë për veturat e tjera të mahnitshme si “Ferrari LaFerrari”, “McLaren P1” dhe “Porsche 918 Spyder”, por asnjë nga këto vetura me klas botëror nuk e kanë shpejtësinë e modelit “Veyron”. Dhe tani kanë edhe një model të ri, madje edhe më të shpejtë, të “Bugatti Chiron”, modelin e shumëpritur nga “Bugatti”, që vjen me hiç më pak se 1.500 kuaj fuqi, që është i gatshëm ta mpijë botën edhe një herë tjetër.

Transmision me shtatë shpejtësi

I prirë nga karizmatiku Wolfgang Dürheimer, shef ekzekutiv te “Bentley” dhe “Bugatti”, ekipi ka krijuar edhe një veturë që ta merr mendjen, një veturë komplet të ridizjanuar, me motorin prej 8.0-litra, “W-16”, pra që prodhon hiç më pak se 1.500 kuaj fuqi, që është më së shumti kuaj fuqi të ndonjë veturës së prodhuar ndonjëherë. E gjithë fuqia vjen nga turbinat e “Chiron”, që vjen si një përfitim nga risia “two-stage”, si i tillë, dy nga turbinat punojnë apo tjerrin fuqi që nga fillimi, përderisa dy të tjerat aktivizohen kur të arrihen rreth 3.800 rrotullime për minutë. Të gjithë këtë zhurmë të këndshme, e hedh nga prapa përmes gjashtë gypave me shurdhues prej titanit. Me një transmision me shtatë shpejtësi, është i dizajnuar që ta kontrollojë forcën masive, derisa tërheqja në katër rrotat mbetet në fuqi gjatë gjithë kohës. Fibrat e karbonit në masë të madhe janë përdorur në gjithë “Chiron”. Kur jemi te shpejtësia, vlen të cekim se nga zero deri në njëqind kilometra në orë, shpejtësinë e arrin për më pak se 2.5 sekonda, ndërsa që falë frenave të qeramikës, nuk e ka fare të vështirë të ndalet. Një shasi e re me gomat “Michelin” janë testuar në hapësirat e pistave më të mira. Shpejtësinë e arrin deri në 482 kilometra në orë, megjithëse shpejtësia apo shifrat e reklamuara të shpejtë 420 kilometra në orë. Mirëpo, në bazë të ekipit që kishte punuar në prodhimin e veturës, por edhe sipas disa thashethemeve, thuhet se shpejtësia maksimale e veturës do të sillet prej 442, deri në 450 kilometra në orë, e ka gjasa që të jetë edhe më e lartë. Disa prodhues të veturave kanë bërë disa përllogaritje të shpejtësive, përfshirë” Hennessey” me “Venom GT” dhe “Koenigsegg” me “Agera R”. Por, “Bugatti” është duke planifikuar që të gjitha këto t’i lërë nën hije me “Chiron”-in, që edhe zyrtarisht do ta vërtetojë. Përderisa është vetura më e shpejtë në tokë është një qellim i madh, “Bugatti” nuk ka harruar po ashtu që edhe kabina do të jetë me klasin më të mirë botëror, me tabelë të instrumenteve, me një zërim të hatashëm, materialet në kabinë të gjitha të punuara me dorë, kontrolle dhe qasje më të mirë, si dhe tri lloje të ulëseve.

Çmimi fillestar i veturës 2.2 milionë euro

Pjesa e jashtme ka bartur disa elemente nga paraardhësi i tij “Veyron”, përfshirë depërtimin e ajrit prapa dyerve. Forma e përgjithshme ishte para-prezantuar nga “Bugatti Vision Gran Turismo” më spektaklin e vitit të kaluar të veturave në Frankfurt, e edhe disa koncepte virtuale të elementeve të egra të veturës kanë mbetur të pranishme. Prodhimi i bukurisë së quajtur “Bugatti Chiron” fillon në muajin shtator, me vetëm 500 njësi që në total do të prodhohen. Secili prej tyre do të vijë me një çmim fillestar prej 2.2 milionë euro. Një e treta e veturave tashmë janë porositur. Dürheimer thotë: “Me modelin “Veyron”, ne kemi veturën më të mirë të prodhuar ndonjëherë, në fakt është një super-veturë për blerësit, vetura më e mirë në dhjetë vjetët e fundit”. “Chiron” duket se do ta vazhdojë atë që ka filluar “Veyron”, të jetë një veturë e “çmendur”, me performanca të arta, e për të gjithë ata që kanë të holla, këtë mund ta arrijë vetëm “Chiron”. Se sa do të jenë këto të sakta, mbetet të presim përgjigjen e pasardhësit të “Chiron”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × four =

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.