Mercedes po shënon shitje rekorde gjatë 2018-ës (Foto)

0
359

Me makinat SUV, si më të kërkuarat në treg

Derisa 2018-ta ka hyrë në katër mujorin e fundit, prodhuesit e makinave po japin statistikat e tyre të shitjeve. Pas kompanisë Tesla që tregoi për sukseset e Model 3, Mercedes bënë të ditur se ka shitur më së shumti vetura ndonjëherë brenda tetë mujorit të parë të vitit.

Deri më tani, ky prodhues gjerman po krenohet me shitjen e 1.5 makinave, që e ka tejkaluar shitjen e vitit të kaluar për 1.1 për qind. Gjë që mund të rritet, sepse kanë mbetur edhe katër muaj deri në përfundimin e vitit. Veturat e punuara me kujdes dhe me fuqi të lartë, kanë bërë që Mercedes të jetë shumë i kërkuar, ndërsa sa i përket segmentit SUV të shet 541,120 njësi.

Kërkesa për këtë makinë do të rritet edhe më shumë, prej se është lansua EQC tërësisht elektrik. E-Class me 25,367 njësi të shitura dhe S-Class me 5,254, bëhen modelet më të shitura ndonjëherë brenda tetë muajve, në historinë e njësiteve përkatëse të prodhimit.

 

Lini një Përgjigje

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.